- Úvod
- STŘÍBRNÉ ŠPERKY
- Vorlové Šperky, Stříbrný přívěsek scarabeus, PR755
Vorlové Šperky, Stříbrný přívěsek scarabeus, PR755
- Novinka

- Kompletní specifikace
- Komentáře 0
- Související zboží3
- Vorlové Šperky, Stříbrný přívěsek scarabeus, PR755skladem720 Kč
Stříbrný přívěsek skarabeus s horovým okem.
V naší nabídce naleznete i další šperky s podobným motivem - viz níže.
Rozměry:
Šířka x výška vč.očka: 2,8 x 3,3 cm
Vnitřní rozměry očka: 6 x 4 mm
Váha: 6,89 g
Povrchová úprava - starostříbro.
Uvedená cena je za stříbrný přívěsek bez řetízku.
Nevíte-li si rady s výběrem šperku, kontaktujte nás https://www.vorlove-sperky.cz/KONTAKTY-a2_0.htm
Zavoláme zpět a poradíme Vám.
Vrubouni ve starém Egyptě
V Egyptě byl skarab, tedy brouk vruboun posvátný, jedním z nejběžnějších druhů hmyzu. Jako posvátný symbol se začal prosazovat již v Archaické době.
Skarab, symbol zrození a vznikání
Egyptské označení skaraba cheper má díky své zvukové podobě se slovesem cheprer ("vznikat, stát se") význam zrození a vznikání. Toto spojení ještě posiluje chování vrubouna posvátného, který svýma předníma nohama bez ustání válí kuličku trusu. Egypťané se domnívali, že tento brouk má pouze samčí buňky. Své semeno podle nich ukládal do kuličky, z níž se následně rodila mláďata.
Podle řeckého filosofa 1. století n. l. Plútarcha "skarab napodobováním běhu slunce, které se přesouvá od východu k západu, jako by sleduje směr protichůdný běhu nebeských těles". Podobné názory vedly v myslích lidí ke spojování kuličky, kterou před sebou brouk tlačí, se sluncem a samo-oplozováním. Skarab byl dle těchto představ pokládán za primitivního demiurga, který vznikl ze sebe samého a stvořil Slunce. Brouk symbolizoval nejen věčný cyklus, ale také zmrtvýchvstání. Ztělesňoval celodenní běh slunce. Tak jako sluneční bůh každé ráno vystupoval z království temnot, znovuzrodil se i skarab z vlastního rozkladu. Snad proto nechal faraon Amenhotep III.v chrámovém komplexu v Karnaku poblíž posvátného jezera, symbolizujícího pravodstvo, vztyčit podstavec, na němž trůní právě vruboun posvátný.
Cheprer, zbožštělý skarab
Cheprer, božstvo personifikující vycházející slunce zrozené ze země, býval zobrazován jako skarab nebo jako člověk, který měl místo hlavy obraz právě tohoto brouka. Skarab v tomto pojetí představoval prvního demiurga, jenž vznikl sám ze sebe a stvořil Slunce. Cheprer byl bohem věčného znovuzrození. Původně byl prvořadým bohem Héliopole, později ho Egypťané ztotožňovali s Reem. Cheprer ztělesňoval schopnosti mladého slunce při jehi východu, když se chystá svými blahodárnými paprsky zaplavit zem. Zároveň symbolizoval přeměny lidských bytostí od příchodu na svět až po jejich smrt a znovuzrození v záhrobí. Egypťané neuctívali Cheprera jako samostatné božstvo. Bůh tvořil božskou triádu s Reharachtejem, obrazem slunce v nadhlavníku, který vznikl splynutím Rea a Horemacheta a Atumem, personifikací zapadajícího slunce, tj. vstup Rea do Duatu.
Zdroj: Wikipedie